![]() | ![]() | ![]() |
Про район :: Культура05.10.2011 Репортаж з виїздів мистецької групи на українсько - польському кордоні у місцевостях Городище (Польща) і Варяж (Україна) Про район :: Культура01.06.2011
Культура та історико-культурна спадщина
Сокальський район об´єднує разом із сучасними суб´єктами історичне минуле та спільна культурна спадщина. У Х-ХІV ст. Сокальщина знаходилась у складі Волинського та Галицько-Волинського князівств. Пізніше територія району перебувала (до 1772 р. і в 1918-1939 рр.) у межах Польської держави, а також Австо-Угорщини (1772-1918 рр.). Ці історичні події залишили свій відбиток на характері архітектури, мистецтва, традицій та в значній мірі на менталітет населення, що проживає в басейні Західного Бугу. У дорядянський час для території Сокальського району, як зрештою і для усього Побужжя, була типовою етнічна строкатість населення, що вплинуло на формування специфічного полікультурного середовища. Серед традиційних українських памяток на Сокальщині зустрічаються у великій кількості памятки польської культури, дещо менше єврейські та німецькі. Сьогодні в Сокальському районі працює:
-82 народних доми, у яких діє 21 народний колектив; -74 бібліотеки-філії, які обслуговують понад 46 тис. користувачів і для їх послуг бібліотечний фонд - 552 тис. примірників книг та вільний доступ до глобальної мережі Інтернет у Сокальській центральній районній бібліотеці; - районна кіновідеомережа у м. Сокаль; - музей "Людина. Земля. Всесвіт" - 2 школи естетичного виховання у м. Сокаль і м. В. Мости, 1 музична школа у м. Белз, де навчаються понад 900 учнів. Робота закладів культури зосереджена на задоволенні культурно-просвітницьких, професійних, дозвілевих інтересах глядачів, популяризації кращих традицій української національної культури, виявленні і підтримці нових колективів художньої самодіяльності. Сокальщина, окрім проведення традиційних свят, має свої особливі заходи, якими гордиться - це регіональний фестиваль "Мамині зіроньки", свято селянки, фестиваль народного танцю "Свитазівські притупи". Народні колективи "Бужани" с. Ільковичі, "Росинка" м. В. Мости, "Гармонія душі" с. Первятичі, "Любисток" Народного дому м. Сокаль беруть участь у міжнародних фестивалях в Польщі, Угорщині, Португалії, Голландії, Туреччині, Італії. Сокальщина відома своєю вишивкою (чорними нитками на білому полотні), писанкарством, ткацтвом, плетенням з соломи, гончарством.
| ||
![]() | ![]() |